ukrayna
Seyahat

UKRAYNA GEZİLEBİLECEK YERLER – GEZİ REHBERİ

Başkent Kiev Şehir Rehberi

Ülkenin orta kuzeyinde Dnieper Nehri’nin her iki yakasında yer alan Kiev, Ukrayna’nın başkentidir. M.S. 5. yüzyılda kurulmuş olan şehir, bazı tarihi dönemlerde Beyaz Rusya ve Rusya’ya başkentlik yapmıştır.

Sovyetler Birliği yıkılmadan önce, birliğin üçüncü büyük kentiydi. Slav kültürünün merkezi olarak gösterilen Kiev; Ukrayna’nın eğitim, ekonomik, politik ve külütürel merkezi olma özelliğine sahiptir.

Kiev, Batı Avrupa’nın önemli yüksek teknoloji ve endüstri merkezlerinden biridir.

kiev
(Ukrayna, Kiev)

Gezilebilecek yerler

ukrayna, klise

Ukraynanın baş kenti Kiev, mimari yapıları, içinize huzur verecek düzeyde ki dinlendirici parkları ve bahçeleri vede kültürel hazinesi ile insanları cezbetmeyi başaran bir şehirdir

Dünyaca ünlü mimari yapıları ile Ukrayna her yıl binlerce turisti çekmeyi başarıyor.
Dünya mirası listesinde yer alan “St. Sophia Katedrali” isimli kilise 1037 yılında Prens Yaroslav tarafından tarafından inşa edilmiştir ve kentin en eski kilisesi olma ünvanına da sahiptir.

Klisedenin işlemelerinin çoğu orijinaldir. Çan kulesi ve altın kubbeleri 18.Yüzyıla aittir ve barok mimari çalışmalarıdır.

ukrayna kilise

Mağaralar Manastırı (Kievo Pechersky Caves Monastery), Dnieper Nehri boyunca yükselen yemyeşil tepeler üzerine kurulmuş kiliselerdir. kubbeleri altından olan kiliseler, göz kamaştırıcı güzelliktedir. Yer altında ki mezarlıkların oluşturduğu mum ışığı ile aydınlatılan labirentler egzotik ve çarpıcı bir hava katıyor.

Şehrin ziyaret edilmesi gereken diğer yerler ise sırası ile Mariyinsky Sarayı, St. Andrew’s Kilisesi ve Altın Kapı (Golden Gate)

Ukrayna bilim akademisi botanik bahçesi ve Devlet botanik bahçesi şehrin en güzel bahçelerinin arasında yer alır.

Kültür ve Eğlence

Canlı ve çok yönlü bir kültüre sahip olan kiev, Slav kültürünün en önemli temsilcilerinden biridir ve yüzyıllar boyunca rusyanın kültür ve tarih merkezi olmayı başarmıştır.

Kentte ki müze ve tiyatrolar, sanatseverler için fazlasıyla doyurucu, Gece kulüpleri, gazinolar ve sinemalar, haraketli bir eğlence yaşamına işaret eder.

Ukraynanın en önemli kültür merkezleri Kiev’de bulunur. Şehirde bulunan çok sayıdaki sanat galerisinde Ulusal kültürün sanatsal birikimleri yaşatılır.

Ukrayna Devlet Tiyatrosu Müzesi, Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi, Kültür Mirası Müzesi ve Kiev Sanat Galerisi, Kiev’de bulunan müzelerin sadece bir kaç tane örnekleridir ve Kiev’de yaklaşık 60 adet müze vardır

Başkentin tiyatroları; klasik, popüler ve yaratıcı üretimler yapan sahnelerdir. Bale ve opera performansları, Ulusal Bale ve Opera Akademisi Tiyatrosu’nda sahnelenir.

Ukrayna Ulusal Filarmonisi, Rusya Dram Tiyatrosu, Bravo Kiev Dram Tiyatrosu ve Ulusal Akademi Tiyatrosu, kentin en iyi sahne sanatları merkezlerinden birkaçıdır.

Alışveriş

Çeşitli hediyelik eşyaları ve çiftlik ürünlerini, Kiev’de yerleşim bölgelerindeki pazarlarda bulabilirsiniz.

Çok sayıda dükkan ve özel butik barındıran Megamarket, Silpo, Billa ve Furshet, kentin en önemli süpermarketlerindendir

Kiev’de bulunan Metrograd, Globus, Mandarin Plaza ve City Center, alışveriş dünyasının en önemli parçaları olan büyük alışveriş merkezlerinden birkaç örnektir.

Yeme içme

Çok sayıda ki restoranı ile övünen Kiev, gelen müşterilerine çeşitli mutfaklardan lezzetler sunmaktadır.

Kiev yerel mutfağının en güzel örneklerini, şehrin dört bir yanına dağılmış olan lokanta ve restoranlarda tadabilirsiniz. Özellikle kent merkezinde, çok sayıda lüks restoranlarda dünya mutfağından en güzel lezzetlerini tadabilirsiniz.

Kiev, En popüleri Besarabsky pazarı olan çok sayıda ulusal ve uluslar arası fast food zincirine sahiptir. Oraya gitmişken mutlaka Kiev tavuğunun tadına da bakmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir