spor
Spor & Fitness Yaşam

SPOR YAPMANIN VÜCUDA 10 FAYDASI

Spor yapmanın insan vücuduna olan gerek dış görünüş açısından gerekse sağlık açısından bir sürü etkisi olduğunu biliyoruz spor yapan insanların büyük bir kısmı fit bir görünüme sahip olmak istedikleri için spor yapıyorlar ama biz bu makalemizde sizler için John Frank ailesi olarak spor yapmanın insan vücudu üzerinde ki sağlıksal, bedensel ve zihinsel 10 faydasını düzenleyip sizler için derledik.

1- Kalbinizin bir atımda vücuda pompaladığı kan miktarını artırır, bu sayede damar tıkanıklılığı risini azaltır.
2- Kalp – damar dolaşımını geliştirerek bütün organlara yeterli seviyede kan ve oksijen pompalanmasını sağlar.
3- Kandaki iyi kolestrolu (HDL) artırır.
4- Kandaki Triglycerid seviyesinin azaltır.
5- Kendinize olan güven duygunuzu arttırır bu sayede özgüveniniz yüksek ve kendinizi daha rahat hisseder, doğal davranırsınız.
6- Genel ruhsal durumunuzun gelişmesini sağlar, spor yapmak vücutta ki enerjiyi boşaltmanıza yardımcı olduğu için vücutta ki stresi atarsınız, zihnen daha rahat ve ferahlamış hissedersiniz.
7- Vücuttan atılan stresin bıraktığı rahatlama hissi ile daha derin ve rahat bir uyku çekersiniz.
8- Bağışıklık sisteminize sürekli kan akışı olacağı için sürekli aktif ve zinde olan bir bağışıklık sisteminiz olur bu sayede kolay kolay hastalanmazsınız.
9- Sürekli spor yapmak kalp ritmini belirli bir düzene sokacağı için ritim bozuklukları ihtimalini ve carpıntı riskini azaltır.
10- Kalp ritmi belirli bir düzene girdiği zaman kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon risklerini azaltarak daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir